Jale İnan’ın Hayatı Kısaca

Jale İnan’ın Hayatı Kısaca

Jale İnan, Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğu olarak bilinir. 11 Şubat 1914 tarihinde İstanbul’da doğdu ve 27 Şubat 2001 tarihinde İstanbul’da vefat etti. İnan, uzun yıllar devam eden programlı kazılarla Perge ve Side antik kentlerini gün ışığına çıkarmış ve bu eserlerin sergilenmesi için Antalya ve Side müzelerinin kurulmasına katkı sağlamıştır. Aynı zamanda tarihi eser kaçakçılığına karşı kurtarma kazıları da gerçekleştirmiştir.

Jale İnan, Almanya’da arkeoloji eğitimi almış ve Türkiye’ye dönerek İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde arkeoloji alanında çalışmıştır. Side ve Perge antik kentlerindeki kazıların başkanlığını yapmış, ayrıca Kremna ve Pampfilya Seleukeiası gibi diğer antik kentlerde de kazılar gerçekleştirmiştir. İnan’ın yayınladığı kitaplar, Anadolu’nun Roma ve Erken Bizans dönemi portreciliği konusunda önemli başvuru eserleri arasında yer almaktadır.

Jale İnan, bilim insanı Mustafa İnan ile evliydi ve arkeoloji alanında önemli katkılarda bulunmuş bir isim olarak hafızalarda yaşamaya devam ediyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir