Isaac Newton hayatı kısaca

Isaac Newton hayatı kısaca

Isaac Newton, 4 Ocak 1643 tarihinde İngiltere’nin Woolsthorpe şehrinde doğdu. Babası bir çiftçiydi ve doğmadan üç ay önce vefat etmişti. Annesi babasının ölümünden sonra yeniden evlendi ve Newton büyükannesiyle birlikte yaşadı. Hiç evlenmemiş olan Newton, hayatını yeğeniyle birlikte İngiltere’de geçirdi.

Newton, matematikçi, fizikçi, kimyacı, felsefeci ve mucit olarak tanınır. Onun adı, bilim tarihinde en çok anılan isimlerden biridir. Evrensel kütleçekim yasası ve üç hareket yasası gibi temel bilimsel prensipleri günümüze kadar taşınmıştır. 1687 yılında yayımladığı Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica (Doğa Felsefesinin Matematiksel İlkeleri) kitabı, klasik fizik mekaniğinin temelini oluşturmuş ve bilim tarihinde önemli bir kilometre taşıdır. Bu eserle birlikte kendi adıyla anılan evrensel kütleçekim yasasını ve üç hareket yasasını ortaya koymuş ve bilim dünyasına büyük katkı sağlamıştır.

Newton aynı zamanda ilk yansıtmalı teleskobu geliştirmiş ve beyaz ışığın bir prizmaya tutulduğunda farklı renklerden bir tayf yapması gözlemi sonucu bir renk kuramı da oluşturmuştur. Günümüz bilim insanları tarafından bilim tarihinin en etkili insanlarından biri olarak kabul edilen Newton, fizik alanında Albert Einstein’dan sonra en büyük isimlerden biridir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir