Abidin Dino Kimdir? Kısaca

Abidin Dino Kimdir? Kısaca

Abidin Dino, 1913 yılında İstanbul’da doğmuş bir Türk ressam, yazar, yönetmen ve siyasetçidir. Sanat hayatı boyunca yazı, resim, senaryo, öykü ve yönetmenlik gibi çeşitli sanat dallarında birçok eser üretmiştir. Çağdaş Türk resminin öncülerinden biri olarak kabul edilir.

Dino, 23 Mart 1913 tarihinde İstanbul’da Saffet Gaziturhan ve Rasih Dino çiftinin beşinci ve son çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesi İsviçre’ye yerleştiğinde Abidin henüz altı aylıktı. İsviçre’de altı yıl yaşadıktan sonra Paris’e geçtiler. 1925 yılında Türkiye’ye döndüler. Robert Koleji’nde başladığı eğitimini resim ve karikatüre olan ilgisi nedeniyle yarıda bıraktı. Abisi Arif Dino’nun da desteğiyle kendini tamamen sanata adadı.

Dino’nun eserleri arasında D Grubu ve Yeniler Grubu adıyla anılan sanat topluluklarının öncülerinden oldu. Aynı zamanda sinema alanında da etkinlik gösterdi. 1934 yılında sinema eğitimi almak için gittiği Leningrad’da dekoratör ve ressam olarak çalıştı. 1966 yılında yönetmenliğini yaptığı “Gol” adlı belgesel film ile Flaherty Ödülü’nü kazandı.

Abidin Dino, 7 Aralık 1993 tarihinde 80 yaşındayken Paris’te vefat etti. Cenazesi İstanbul’a getirilerek Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir