23 Nisan’ı Neden Kutluyoruz Kısaca Bilgi

23 Nisan’ı Neden Kutluyoruz Kısaca Bilgi

23 Nisan, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kutlanan milli bayramlarımızdan biridir. Bu özel gün, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak adlandırılır ve dünya genelinde çocuklara armağan edilen tek bayramdır. Peki, 23 Nisan neden kutlanır? İşte bu anlamlı günün tarihi ve önemi:

  • 23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilan ettiği tarihtir.
  • Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1924’te ‘23 Nisan’ gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir.
  • 1929 yılında Atatürk, bu bayramı çocuklara armağan etmiş ve 23 Nisan ilk defa Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır.
  • 1979’da, altı ülkenin katılımıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu milli bayrama, her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır.
  • Dünya genelinde çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

Büyük önder Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, milli bayramımız olan 23 Nisan’ı çocuklara armağan etmiştir. Bu özel gün, yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak milli birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir