Naim Süleymanoğlu Kimdir Kısaca

Naim Süleymanoğlu Kimdir Kısaca

Naim Süleymanoğlu, 23 Ocak 1967 tarihinde Bulgaristan’ın Kırcaali kentinde doğdu ve 18 Kasım 2017’de İstanbul’da hayatını kaybetti. Türk spor tarihinde efsanevi bir halterci olarak anılan Naim Süleymanoğlu, “Cep Herkülü” takma adıyla da bilinir.

İşte Naim Süleymanoğlu’nun hayat hikayesi:

  • Erken Yaşta Rekorlar: Naim Süleymanoğlu, halterde 16 yaşında ilk dünya rekorunu kırdı. 1984, 1985 ve 1986 yıllarında dünyada yılın haltercisi seçildi. Ayrıca 1992 yılında Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından dünyanın en iyi sporcusu ilan edildi.
  • Türkiye’ye İltica: Bulgaristan’daki baskılardan kurtulmak ve Türkiye adına müsabakalara katılmak için 1986 yılında Avustralya’da düzenlenen Halter Dünya Kupası sırasında Türk Büyükelçiliği’ne sığınarak iltica etti. 1988 Seul Olimpiyatları’nda Türkiye adına yarışabilmek için Türk hükümetince Bulgaristan’a 1 milyon dolar ödenerek gerekli izin alındı. Naim Süleymanoğlu, Türkiye’ye getirildi ve milli mayoyla şampiyonalara katıldı.
  • Altın Madalyalar: 1988 Seul Olimpiyatları’nda erkekler 60 kiloda mücadele ederken altın madalya kazandı. Silkmede kaldırdığı 190 kilo, kendi ağırlığının 3 katı artı 10 kilogram olan “Cep Herkülü,” bunu dünyada başaran tek sporcu olarak tarihe geçti.

Naim Süleymanoğlu, hem Türk hem de dünya sporunda unutulmaz bir isim olarak anılmaya devam ediyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir