Ergenekon Davası Nedir? Kısaca

Ergenekon Davası Nedir? Kısaca

Ergenekon Davası, Türkiye’de uzun yıllar süren önemli bir hukuki olaydır. Bu dava, Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bazı askeri personel, sivil bürokratlar ve diğer kişilerin Türkiye’de demokratik düzeni zorla devirmeye çalıştıkları iddiasıyla başlatılmıştır. Ergenekon, bu örgütlenmenin adı olarak kullanılmıştır.

Davanın temel özellikleri şunlardır:

  1. İddia Edilen Örgüt: Ergenekon davaları veya Ergenekon kumpası, iddia olunan Ergenekon örgütü kapsamında açılan davalardır. Bu örgütün amacı, Türkiye’deki demokratik düzeni bozmak ve hükümeti devirmek olarak iddia edilmiştir.
  2. Sanıklar ve İddialar: Toplam 274 sanık, silahlı terör örgütü kurmak, yönetmek, Cumhuriyet gazetesi ve Danıştay’a saldırıları azmettirmek ve 2003-2004 yıllarında askeri darbeye teşebbüs etmek gibi suçlamalarla yargılanmıştır.
  3. Beraat Kararı: Mahkeme, “Ergenekon örgütü” adı altında bir örgüt olmadığı için, “örgüt kurmak, yönetmek, üyelik, yardım ve yataklık” suçlarından açılan tüm davalar yönünden 235 kişiden oluşan sanıkların tümünün beraatine karar vermiştir.

Ergenekon Davası, Türkiye’nin yakın tarihinde önemli bir yer tutar ve hukuk dünyasında tartışmalara yol açmış bir davadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir