Başlangıç & Gelişmiş Ormancılar İçin Rehber

Herkesin bildiği gibi ormancı, League Of Legends maçlarının önemli bir parçasıdır. Bu rolle ilgili sorun, çok fazla kişi tarafından oynanmasıdır, özellikle yeni başlayanlar arasında hiç kimse bu rolün nasıl etkili oynanacağını bilmiyor. Bu makalede ormana yeni başlayanlara aspirin olacağız ve uzun zamandır ormancı olarak oynayan oyunculara nasıl daha iyi olacağını, rakip Nexus’ a giden yolda ne yapmaları gerektiğini anlatacağız.

LEAGUE OF LEGENDS ORMANCI ROLÜNÜN TEMELLERİ

Öncelikle, bir usta gibi ormanda oynamak için ormanın temellerini anlamanız gerekir. Birçok kişi orman rolünü, sadece ormandaki canavar kamplarını öldürmek ve koridorlara baskın yapmak olarak olarak bilir ama bundan çok daha fazlasıdır. Ormancılık yaparken etkili bir şekilde sürekli haritaya bakmanız gerekir, rakip ormancı gibi düşünüp hangi koridorun yardımınıza en çok ihtiyacı olacağına karar verin, hangi koridora yaptığım baskın etkili olur, hangi koridora en kolay baskını yapabilirim gibisinden düşünceleri hem sizin düşünmeniz, hem de baskın yollarını kesmek için onun gibi (rakip ormancı) de düşünmeniz çok önemlidir.

Eğer orman rolünde yeni iseniz, yüksek hp yenileme, iyileştirme, can çalma gibi (sustain) özelliklere sahip şampiyonları oynamalısınız, bunlara örnek vermek gerekirse;

 • ww Warwick : Q yeteneği
 • Udyr: W yeteneği
 • n Nunu: Q yeteneği

Bu gibi şampiyonları oynayın ki, ormancı rolünde yeterli tecrübeye sahip olana kadar ve diğer zorlu şampiyonlarını oynamaya başlamadan güvende olun.

Sezon 7’de ç Çarp büyüsü orman canavarların da kullanıldığında size herhangi bir güçlendirme vermiyor.

(Örneğin: Kurtlara çarp attığınız da ormanda açılan görüş, Gromp’tan aldığınız zehirli zırh, Keskingagalar’a çarp kullandığında alınan rakip totemi bulma gibi bonuslar S7’de kaldırıldı.)

Artık sadece çarp büyüsü aldığınız da dükkandan ormancı eşyaları alabileceksiniz ve bir orman canavarına veyahut destansı bir canavara çarp kullandığınızda ciddi oranda iyileşeceksiniz. Çarp büyüsü kullanmayan ormancılar ormancı eşyalarını kullanamayacaklar.

ORMANCININ HEDEFLERİ, ANALİZLERİ VE DETAYLARI

Orman kamplarındaki canavarlar, sıradan minyonlardan çok farklıdır. Size ilk kesmenizden itibaren seviye verirler ve son vuruşu siz yaptıysanız bütün EXP (Tecrübe Puanı) sizde kalır. Orman canavarlarının maç sırasında verdikleri tecrübe puanı artıyor ve maksimum(en yüksek) çok fazla tecrübe puanı kazandırıyorlar.

Orman kampları temizlendiğinde yeniden doğuyor, orman kamplarının en yüksek tecrübeyi ve ödülü vermesini istiyorsanız onları sürekli öldürün, oyun boyunca öldürmediğiniz orman kampları minimum seviye de olur ve daha düşük tecrübe/altın verir.

KIRMIZI VE MAVİ GÜÇLENDİRME

Ormancı oynarken ana amacınız “Kırmızı Korkabuk” ve “Mavi Gözcü” güçlendirmelerini almak olsun. Bu iki güçlendirme size son derece faydalıdır, özellikle oyunun ilk aşamalarında rakipleri bu güçlendirmeleri almadan sizin onları almanız gereklidir.


Kırmızı Güçlendirme: Oyunda ve halk arasında bilinen adıyla “Kırmızı Güçlendirme” (red buff) ya da “Kırmızı Korkabuk” her ormancının düşlediği harika bir şey. “Kırmızı Güçlendirme” 2 dakika boyunca rakip şampiyonların size yaptığı normal saldırıları güçsüzleştiriyor ve yaptığınız normal saldırılar 3 saniye boyunca 4-38 gerçek hasar vermenize olanak sağlıyor, bununla da kalmayıp normal saldırı yaptığınız rakibin hareket hızını 10/15/25% (menzilli şampiyonlarda 5/7/12.5) düşürüyor. Ayrıca eğer bir rakip şampiyon veya destansı bir canavarla savaşıyorsanız maks. hp (canınızın) %1/3/9 ‘unu geri kazandırır.


Mavi Güçlendirme: Oyunun erken aşamalarında “Mavi Güçlendirme” tüm ormancılara merhem olan kıymetli bir güçlendirmedir ancak daha sonra “Mavi Güçlendirme” iyi kitle kontrol yeteneği olmayan şampiyonlar için son derece yararlı olacaktır.

Çoğunlukla bütün a SGT’ler (ADC) menzilli şampiyonlardan oluşur ve bu durumda “Mavi Güçlendirme” almaları halinde güçlü kitle kontrolleri olmadığı için bizi bizim istediğimiz kadar güçlü olmayacaklardır, ancak her durumda “Kırmızı Güçlendirme” almış bir SGT, bir Ormancı’ya göre daha güçlü olacaktır.

“Mavi Güçlendirme” sadece ormancı için kullanışlı bir güçlendirme değildir. “Mavi Güçlendirme” 2 dakika sürer ve mana yenilemesini arttırır, bununla birlikte yeteneklerinizi daha hızlı kullanabilmeniz açısından %10 bekleme süresinde azaltma kazandırır. Eğer bir şampiyonun mana kullanmıyorsa, bu kişi enerji kullanıyorsa “Mavi Güçlendirme” aldığında enerji yenilenmesi de artar.

“Mavi Güçlendirme” son derece önemli bir orman canavarıdır ve bir ormancı olarak ona oyun boyunca takımınız ve siz ihtiyaç duyabilirsiniz bu sebeple, dirilme zamanlarını takip etmenizde fayda var. “Mavi Güçlendirme” oyun sırasında çok güçlüdür, bu nedenle takımınızın mevcut “Mavi Güçlendirmeler,” alacağından emin olun. Daha önce de belirttiğim gibi çoğu durumda Mavi Güçlendirmeye” ihtiyacı olan Orta Koridorunuz ile “Mavi Güçlendirmeyi” koridora hakim olması ve koridoru kazanmasını sağlamak için paylaşınız.

ELEMENT EJDERLERİ VE KADİM EJDERHA

 • Alev Ejderi: katlettiğiniz de takımınızın saldırı ve yetenek güçleriniz 8/16/24% artar.
 • Dağ Ejderi: katlettiğiniz de takımızın kule ve yapılara daha çok vurmasını sağlar.
 • Bulut Ejderi: katlettiğiniz de takımınıza savaş dışında %+10 hareket hızı bonusu verir.
 • Okyanus Ejderi: katlettiğiniz de takımınıza can,mana artışı sağlar.
 • Kadim Ejderha: katlettiğiniz de takımızın yaptığı saldırılar rakipleri yakar ve 5 saniye içinde gerçek hasar vermenizi sağlar. Bu güçlendirme 120 saniye sürer ve ölürseniz bu etki kaybolur.

BARON NASHOR

Baron Nashor’u öldürmek çok önemli bir takım güçlendirmesi verir. Hayatta olan bütün takım üyeleri Baron Nashor öldüğünde “Baron’un Yaveri” güçlendirmesini kazanır. Bu güçlendirme oyunun zamanına göre saldırı ve yetenek güçlerinizde büyük artış sağlar. Dönüş büyünüzün süresini kısaltır. Yakınınızdaki minyonları ofansif ve defansif anlamda güçlendirir, hatta hareket hızlarını arttırır.

ORMAN BİTKİLERİ

Sezon 7’de oyuna eklenen bu özel bitkiler, size birçok avantaj sağlar.


Saçartohum -> saldırdığınızda patlayan özel bir çiçektir ve patlamadan önce, patladığında düşmek istediğiniz konumu seçip patlattığınızda kaçmak, duvarları geçmek veyahut orman kamplarına atlamak için kullanılabilir.


Keşif Çiçeği -> Bu çiçeğe vuruş yaptığınızda koni şeklinde belli bir alanda savaş sisini aydınlatıyor ve rakip totemleri görmenize olanak sağlıyor ayrıca bununla ormanda kaybolan rakibinizi de rahatlıkla bulabilirsiniz.


Can Eriği -> Can eriği kesildiğinde küçük şifa verici meyveler döker, ancak unutmayın bu meyveleri toplamak kısa bir süre için sizi yavaşlatırlar bu yüzden düşman tarafından kovalandıkça iyileşmek en iyi fikir olmayacaktır.

ORMANCILIK ROTASI

Güçlendirmelerden bahsetmeye son verdiğimize göre, orman rotanız hakkında konuşmalıyız. Genellikle ormancılar alt koridora en yakın orman kampıyla başlarlar, bunun sebebi alt koridora gelebilecek karşı baskın tehlikesini önlemek ve nişancınızın agresifliğini rakip takımın cezalandırmasını engellemek, ancak ormancı olarak kırmızı takımda başladıysanız alt koridora hızlı bir baskı uygulamak için Antik Kayacıllar’dan başlayabilirsiniz.

İlk kampı öldürdükten sonra, yakındaki güçlendirme kampını öldürüp, o bölgedeki başka orman kamplarını öldürün ya da diğer orman güçlendirmenizi öldürmeye gidiniz. Diğer güçlendirmeye giderken o güçlendirmeye ne kadar ihtiyacınız olduğunu ve erken baskın yapabileceğiniz bir koridor var mı kontrol ediniz…

Örneğin; l Lee Sin oynuyorsunuz ve “Kırmızı Güçlendirme” aldığınızda orta koridora bir göz atın, eğer fırsat varsa orta koridorunuzu öne geçirme şansınızı kaçırmayın, Keskingagaları seviye 3 olmak için öldürebilir ve daha sonra orta koridora baskın gidebilirsiniz.

Rakip ormancıyı ormanda değil de bir koridorda gördüğünüzde rakip ormancının üzerindeki güçlendirmelere bakarak, kırmızı ya da mavi güçlendirmesini alma olasılığınız yüksektir. Bunu değerlendirin ve rakip ormana girip o güçlendirmeyi kendi hanenize yazdırın.

Baskın konusunda dikkatle düşünmek durumundasın, çünkü baskın ise yaramazsa güçlendirmenizi kaybedersiniz ve rakibiniz en az 1, en fazla 2 güçlendirme kazanır, hiçbir şey kazanamadığınız için zamanınızı da boşa harcamış olursunuz.

Daha önce erken baskın yapmakla ilgili şeyler söyledim, fakat baskın nedir ve nasıl başarılı baskın atılır konusuna değinmedim, bu yüzden gelecek başlığımız bununla alakalı olacak.

LEAGUE OF LEGENDS’DA BASKIN ATMAK NEDİR?

Şampiyonların rakip şampiyonu öldürmek için minyon dalgalarını ileriye taşıdıklarında haritanın görüşsüz yerinden gelebilecek bir baskına müsait olmalarına “baskın” diyoruz.

Bir rakip kuleyi öldürmek ya da rakibin s sıçrasını kullanmaya zorlamak onu dezavantaja düşürmektir. Kulesi yıkılan bir koridor yıkılan kule bölgesinde görüş kaybeder. Sıçrası bekleme süresine girmiş bir koridora baskın yapmak daha iyi sonuçlar almamız demektir.

Genellikle baskınlar ormancılar tarafından yapılır fakat diğer koridorlarda oynayan oyuncularda baskın yapabilirler.

Başarılı bir baskın için düşmanlarınızın konumlarına ve arkadaşlarınızın konumlarına haritadan bakmanız gerekir. Rakip koridorları kendi kulesi yerine sizin kulenize doğru kendi kulesine doğru dönmesi zaman alacağı için ona baskın atmayı deneyebilirsin, kule altına kaçmayı başarmışsa onları yavaşlatmak ve kitle kontrol etkilerini kullanarak onları öldürmeyi deneyin bunu yaparken dikkatli olun rakip kuleden büyük miktarda hasar görebilirsiniz.

Rakipler kulenize oldukça yakınsa fakat rakip minyonların sayısı çoksa yapacağınız baskın oyunun ilk seviyelerinde etkili olmayabilir çünkü rakip şampiyona saldırdığınızda rakip minyonların hepsi size saldırmaya başlayacaktır, bu sayıda bir minyonun arasına dalarak rakibi kesmeye çalışmanın sizin için değip değmediğini de düşünmeniz gerekir.

Eğer rakip s Sıçra ya da başka bir kaçış yeteneğine sahip değilse siz ya da takım arkadaşınız tarafından kolaylıkla öldürülür ve kazandığınız tecrübe puanının yanı sıra takımınız altında da öne geçer.

Rakibi öldürememek baskının başarılı olmadığı anlamına gelmez. Rakiplerin büyülerini ( sgb  vs.) kullanmaya zorlamak, minyonlarınızı kulesine öldürmek, kulesini öldürmek ve herhangi bir güçlendirmesini almak sizin başarılı olmanız demektir. Rakiplerinizi dezavantaja düşüren her şey başarılı bir baskındır.

BASKINA BAŞLARKEN, SAVAŞI KİM BAŞLATMALI? (engage)

Baskınları başlatmak da önemli bir şey. Bu senaryoya bağlı. Eğer rakip ormandaki çalıya doğru ilerliyorsa o zaman baskın başlatılmalıdır, fakat koridorunuz savaşmaya başlarsa kitle kontrolde kullanırsanız kolay bir skor alabilirsiniz ve başarılı bir baskın için bu çok gereklidir.

Skoru kimin aldığı hiç önemli değildir, ancak düşük ligdeki oyuncular için bu tartışmalı bir konudur. Genelde koridor oyuncuları kendisine skor bırakmayan ormancılara söver, fakat samimiyetimle söylüyorum skoru kimin aldığı hiç ama hiç önemli değil.

Skordan sonra rakibinize seviye farkı atabiliyor musunuz, kulesini yıkabiliyor musunuz veya rakibe minyon kaybettirebiliyor musunuz? İşte bunlar önemli çünkü objektife oynamak takım altını sağlayacağından galibiyetin anahtarıdır, koridor oyuncusu skoru alacak diye bir kaide(kural/kanun) yok.

LEAGUE OF LEGENDS’DA BASKIN NEDİR?

Karşı baskın (ing.: counter gank), rakip ormancının koridorlarınıza baskın atarken sizin de koridora baskın atmanız demektir. Genellikle karşı baskınlar başarılı olur çünkü rakip nerede olduğunuzu bilmiyor ve gelmenizi beklemiyordur. Ayrıca etkili olursunuz çünkü siz ve koridordaki takım arkadaşınız kolay öldürebileceğiniz hedefe odaklanabilir ve daha sonra hedefinizi diğer rakiplere döndürebilirsiniz.

LEAGUE OF LEGENDS’DA KARŞI ORMANCILIK NEDİR?

Karşı ormancılık (ing.: counter jungle), rakip ormanı işgal ederek onların canavar kamplarını öldürme eylemidir. Bunu yapmanın en güvenli yolu rakip ormancının bir yere gelmesini beklemektir. Eğer rakibinizin baskınlarına karşı koyamadıysanız, orman kamplarını öldürebilir, kırmızı ve mavi güçlendirmelerini çalabilirsiniz.

LEAGUE OF LEGENDS’DA ERKEN BASKIN

Eğer erken bir baskın yapmak istiyorsanız, ilk orman kampını öldürüp Seviye 2 olduğunuzda rakip güçlendirme kampına gidebilir ve onları orda öldürüp güçlendirmelerini çalabilirsiniz.

Genellikle rakipler bunun olacağını tahmin eder ve güçlendirme kampından başlayıp diğer orman kamplarıyla rotasına devam ederler. Onları canı düşükken bulmak için zaman ayırın ve cezalandırın.

Bunları yapmanızın en kolay yolu, rakip güçlendirmesine 1:25 – 1:30 dakikaları arasında totemleyiniz ve rakibinizin hangi rotayı tercih ettiğini görünüz.

Totemlemeyi yaparken de sizi takip etmeleri için takımınızla konuşmanız gerekir; çünkü rakip takım yakınlarda olabilir ve yalnızsanız çok fazla hasar alırsınız ya da ölürsünüz.

Oyunun erken aşamalarında zayıf olan bir ormancıyı oynamak durumundaysanız, rakibinizin size yapacağı baskınları engellemek için nehirin ortasındaki çalıyı ve saçartohumun yanındaki üçlü çalıya doğru totem yerleştiriniz.

Totemleme karşı ormancılıktan kurtulmanın en iyi yoludur. Rakibinizin orman kamplarınızı ya da sizi öldürmeye çalışabileceğini düşünüyorsanız, takımınızla konuşup ormanınızı totemleyiniz.

Ormandaki rakipleri sürpriz bir şekilde yakalamayı başarırsanız o zaman devam eden savaşı kazanabilir ve rakibi kartopuna bağlayabilirsiniz.

Eğer rakibiniz “Mavi Güçlendirmeye” baskın yapmışsa kaçarken Alacakurt’a çarp atmak iyi bir seçenektir çünkü hem iyileşirsiniz hem de kurtlar size doğru koşacağı için rakibiniz kurtlara takılıp blok yer, bu sayede başarılı bir kaçışınız olur.

(Dikkat: f Fizz, k Kassadin gibi şampiyonlar birimlerle çarpışmaz!)

LEAGUE OF LEGENDS’DA ORMANCI EŞYALARI

Ormancı eşyalarını ayrıntıyla ele alalım. Tüm ormancılar av Avcı Palası ya da avc Avcı Tılsımı ve can 3 can iksiri ( dold Doldurulabilir İksir’de alınabilir) ile oyuna başlarlar. Avcı Palası ve Avcı Tılsımı iki kez yükseltilebilir. İlk yükseltme ç Çarp’ınızı geliştirecek ve ikinci yükseltme şampiyonunuzun tercihlerine göre sizi güçlendirecektir.

 • İz Sürücü Bıçağı – “> Savaş sisini kontrol etmek için ek 2 totem verir ve bu totemler kullanıldıktan sonra merkeze döndüğünüzde yenilenir.
 • Sinsi Kılıç – sinsi kılıç Çarp büyünüzü güçlendirir, rakip şampiyonlara gerçek hasar verir ve hareket hızının %20’sini çalabilir.
 • Akıncı Palası – akıncı palası Çarp büyünüzü güçlendirir, çarp rakip şampiyonlar üzerinde kullanılabilir, hedef alınan şampiyon 4 saniyeliğine işaretlenir. İşaretli şampiyonlara isabet halinde ilave gerçek hasar(3 saniyede 54+6x seviye) verilir, hedef açığa çıkar ve onu işaretleyene %20 daha az hasar verir.

Sinsi Kılıç, Ormancılarda olan boşlukları kapatmanın iyi bir yolunu veriyor, böylece baskınlarınız daha etkili hale geliyor, bu nedenle hasar vermeye uğraşmadan kitle kontrolü kullanıyorsunuz ve yavaşlatılmış düşmanlara yaklaşıp öldürebiliyorsunuz dahası canı aşırı az olan rakiplere menzilli bir şekilde gerçek hasar vererek, çarp ile öldürüyorsunuz.

Akıncı Palası, hasar takasına giren ormancılar için harika çünkü Çarp ile işaretlenen rakipler daha az hasar verecek ve hedefe daha fazla zarar vereceksin, bu yüzden kaçacak delikleri olmayacak.

İz Sürücü Bıçağı, Avcı Palası ve Avcı Tılsımının en kötü yükseltmesidir çünkü rakiple hasar takasına girerken veya onu kovalarken diğer 2 bıçak gibi size güçlendirme vermez. Haritadaki görüş hakimiyetini ele geçirebilmek için tercih edilebilir. Karşı ormancılık yaparken ve karşı ormancılığı engellemede iyi bir tercihtir.

ORMANCI EŞYALARI EFSUNLARI

 • Yanar-döver: Can miktarınızı ve yüzdesini arttıran, aynı zamanda yakındaki rakiplere büyü hasar verir. Canavarlara %100 ilave hasar veren bir efsundur. Bu efsun tanklar için harika.
 • Cengâver: Saldırı hasarınızı arttırır ve size bekleme süresinde azalma kazandırır. Bu efsun dövüşçüler için harika.
 • Jilet Gibi: Normal saldırılar, isabet halinde hedefin azami Can değerinin %4 kadarını ilave fiziksel hasar olarak verir(canavar ve minyonlara karşı en fazla 75). Ormanı hızlı temizlemek ve Ejder/Baron keserken yardımcı olan harika bir yükseltme.
 • Rün Feryadı: Hareket etmek veya büyü kullanmak yük biriktirir. 100 yük biriktiğinde: isabet eden bir sonraki hasar verici büyü, tüm yükleri harcayarak en fazla 4 hedefe 60(+Yetenek Gücü değerinin %10 kadarı) ilave büyü hasarı verir. Bu etki Büyük Canavarlara %250 hasar. Bu etkiyi bir Büyük Canavara isabet ettirdiğinde eksik Mana miktarının %18 kadarı yenilenir.

Her zaman oyuna Totem uğuru “Totem Uğuru” ile başlayın. İlk seviyelerde ormanınızı savunmak ve koridorlarınıza görüş avantajı kazandırmak için gerekli olacaktır, “Totem Uğuru”nu 9. seviyede rakibin totemlerini bulup kırmak, harita görüşlerini azaltmak için Kahin dönüşümü “Kahin Dönüşümü” ile değiştirin.

Ormancı olarak totemler satın almanız her zaman çok önemlidir. Nehirdeki çalılara totem yerleştirmeniz ve ejderin önüne Kontrol totemi “Kontrol Totemi” yerleştirmeniz iyi bir fikirdir çünkü rakibin sizi görüp görmediği hakkında bilgi sunar ve ejderin rakip ormancı tarafından çalınmasını zorlaştırır.

LEAGUE OF LEGENDS GELİŞMİŞ ORMANCI TAKTİKLERİ

Bir ormancı olarak zamanınızı çok iyi bir şekilde yönetmeniz gerekir çünkü çok kolay bir şekilde rakibinizin gerisine düşebilirsiniz.

Genellikle, ormancılar 4-5 seviyelerindeyken, üst koridorlar 6.seviyededir ve çoğu zaman ormancı alt koridor ikilisiyle aynı seviyededir.

Eğer koridorlarınıza baskın için müsait bir durum yoksa, yani koridorlarınız düşman kulelerine doğru ittiriyorsalar, zamanınızı boşa harcamayın ormanınızı temizleyin veya karşı ormandaki canavarları öldürün.

Bu durum(karşı ormana girme durumu), rakip koridorlarlar için minyonlarını kaybedecekleri ve takım arkadaşlarınızla karşılaştırıldığında kendilerini seviye ve altında geride bırakabileceği için sizi ormanlarında görseler dahi ormancılarına yardım etmeyeceklerdir.

Genellikle bir güçlendirmeyi rakibinize vermeye göre kendinizin alması daha önemlidir.

Orta ve geç oyunda nişancınızın kırmızı güçlendirmeye senden daha çok ihtiyacı var çünkü rakip suikastçilerden ve takımızın arka saflarına girebilen şampiyonlardan kendilerini korumak için yavaşlatmaya ihtiyaçları olacak.

Minyon dalgası temizlemeye gerek duyan takım arkadaşınıza minyon dalgalarını tutmak için mavi güçlendirmeye ihtiyaç duyarlar ve minyonu kalmayan rakibin kulelerinizi öldürmesine izin vermezsiniz.

Güçlendirmeleri çalmak da çok önemlidir. Rakip orta koridoru takımınız için büyük bir tehditse, mavi güçlendirmesini çalmaya odaklanabilirsiniz, böylece mana yenilenmesi ve bekleme süresinde azalmasını arttıramayacaktır. Yeteneklerini sürekli kullanamadıkları için onları bir nebze olsun geride bırakacaksınız.

Koridordan gelen baskın yani koridora yürüyerek atılan baskın genellikle yüksek seviye dereceli de görülen bir taktiktir. Ormancıların baskın yapmayı ve yapabilmeyi deneyeceği noktalar sürekli totemlidir.

Totem uğuru Üçlü çalılar, nehir çalısı, yampiri bölgesi vs. rakip kendini güvene almak için bu noktaları muhtemelen totemlemiştir.

Bu taktik alt koridoru ittirdiğinizde destek oyuncunuzun arkadaki veya öndeki çalıyı “Tarayıcı Mercek” ile taradıktan sonra size baskın için müsait olup olmadığını bildirir. Siz de gidip çalıya saklanırsınız, rakip geldiğinde de enselersiniz. Bu taktiği kesin sonuç alınabilir bir hale getiren başka bir gerçek ise destek oyuncunuzun kitle kontrol etkileriyle baskını başlatabilmesidir; zaten çoğu insan genellikle kitle kontrolü olan destekleri oynamayı tercih ediyorlar.

LEAGUE OF LEGENDS’DA ORMANCI TİPLERİ

Her ormancı aynı değil, bir sürü tipte ormancı vardır. En büyük kategorileri genellikle orman kamplarını temizleyen ormancılar ve baskıncı ormancılar

LEAGUE OF LEGENDS’DA GENELLİKLE ORMAN KAMPLARINI ALMAYA İHTİYAÇ DUYAN ORMANCILAR*

Orman kamplarını temizlemeyi tercih eden ormancılar çoğunluk orta ve geç oyunlarda mükemmel biçimde savaş başlatan tanklardır. Orman kamplarını sürekli temizlemeye gerek duyan bir ormancı bile oynuyor olsanız dahi bu takım arkadaşlarına baskın yapmayacağınız ve koridor safhası devam ederken onlara yardım etmeyeceğiniz anlamına gelmez.

Örnek verelim, ormanı temizlemeye gerek duyan ormancı şampiyonlardan bazıları nunu Nunu, nati Nautilus ve shy Shyvana’dır. Hepsinin güzel baskın yetenekleri olmasına rağmen, bu şampiyonların baskınları diğer şampiyonların baskınlarına göre daha az etkilidir.

Rakibiniz agresif oynamaya başladığında koridorda sadece onlara görünmeniz bile takım arkadaşlarınıza bir yardım sayılır, rakip herhangi bir aksiyonda sizin gelebileceğinizi düşünür, bu sayede koridordaki takım arkadaşlarınızı rahatlatırsınız ve ormancıları yardıma gelmeden rakibiniz agresif oynamaya devam edemez çünkü yalnız başına takım arkadaşınızı öldüremeyeceğini bilir.

Tekrar örnek verelim, nunu Nunu oynuyorsunuz, orta koridorunuz varus Varus karşısında yasuo Yasuo var ve Yasuo ona agresif davranıyor. Nunu’nun baskınları diğer suikastçı ormancılara göre iyi olmasa da koridorda görünebilir ve Yasuo’ya ensesindeymiş gibi hissettirip yetenek ve büyülerini kullanarak kaçmasına neden olursun. Bu Varus’u kurtarabilir ya da Yasuo’yu bile öldürebilirsiniz.

LEAGUE LEGENDS’DA GENELLİKLE BASKIN YAPAN ORMANCILAR

Baskıncı ormancılar erken oyunda çok iyi olan ve hareketliliği (mobilitesi) yüksek olan ormancılardır. Bu özelliklerini kullanarak erken oyunda avantaj sağlamak için koridorlara sürekli baskı kurun ve rakip ormancıyı ormanda bulun ya da karşı baskın ile öldürün.

Baskıncı ormancılardan bazıları l Lee Sin,  Udyr ve rengar Rengar’dır. Hareketliliği, erken oyundaki yüksek hasarları ve ağır kitle kontrolleriyle rakipler için çok tehlikeli şampiyonlardır. Hepsi 3.seviyeden itibaren yüksek hasar potansiyelli erken baskınlar atabiliyorlar.

Oyunda sadece koridorda durarak baskı kuruyorlar çünkü rakip takımın totemleri yok, ne zaman baskın olacağını bilmediklerinden güvenli oynuyorlar ve koridorlarınızın minyon kazanmasına ya da kendilerini dürtmesine izin veriyorlar.

LEAGUE OF LEGENDS’DA KARŞI ORMANCILAR

Üçüncü ve son ormancı tipimiz karşı ormancılardır. Bu tip ormancı şampiyonlar, rakip ormancıyı kolayca öldürebilirler. Görevleri rakipten önemli güçlendirmeleri çalmak ve rakip ormanı yağmalayarak, rakip ormancının oyununu berbat etmektir. En can sıkıcı bazı karşı ormancı şampiyonlar vi Vi, hecarim Hecarim, trundle Trundle ve shaco Shaco’dur.

Haritadaki görüş kontrolünü korumak ormancılar için çok önemlidir. Hangi ormancı şampiyonu oynadığınız önemli değil, ya totemler yerleştireceksiniz ya da totemleri kıracaksınız.

Bazı destek/tank ormancılar (nunu Nunu, sejuani Sejuani, gragas Gragas, ıvern Ivern gibi…) oyunda görüş avantajı sağlayıp daha iyi sonuçlar almak için “> Keşiftaşı’nı satın alabilirler.

LEAGUE OF LEGENDS’DA ORMAN STRATEJİLERİ

Evet, zaten bu makalenin başında da bu soruyu vurguladım, fakat ormancılık rotanızın sayısını tamamen belirtmeye karar verdim.

Ormanda oynayıp orman kamplarını temizlemek için 3 tane rotanız var ve her biri farklı. Hangi stratejiyi kullanmanız gerektiğine karar vereceksiniz, şampiyonum orman kamplarını temizlemeye mi ihtiyaç duyuyor veyahut şampiyonumla neleri yaptıktan sonra erken bir baskın atabilirim, bunu düşünüp iyice anlamanız gerekir.

Güvenli Orman Rotası:

Oyunun ilk dakikalarında orman kamplarını temizlemek istiyorsanız, o zaman bu rotayı seçeniz gerekir. Tüm arkadaşlarınızın koridorda rahat hissetmesi ve hemen yardıma duymuyorsalar bu mükemmel bir seçenektir. Dört dakika gibi orman kamplarını temizleyeceksiniz ve neredeyse erkenden 5. seviyeye ulaşacaksınız. Bu rotayı tamamladıktan sonra, ihtiyacınız olan eşyaları satın alabilir ve koridorlara baskın yapmaya başlayabilir, rakiplerden bir avantaj elde edebilirsiniz. Ve küçük bir ipucu: Kırmızı güçlendirmeyi öldürmeye başlamadan önce bir totem koyun, yalnızca güvende olduğunuzdan emin olmak için.

Agresif Orman Rotası A:

Bu rota üst koridorunuzuaqyardımına koşmak için mükemmel biaqrotadır çünkü rakip ormancıyı göraqeceksiniz ve arkadaşınızı rakip oaqancı baskınlarına karşı güvene alaqaksınız.

Rakip ormancının agresaq bir ormancı şampiyonu olduğunu görürseniz en iyi seçim keşif çiçeğiyle görüş açtıktan sonra takımınıza nerede yardımcı olabileceğinize karar vermenizdir, ister üst koridora isterseniz de orta koridora yardım edebilirsiniz.

Agresif Orman Rotası B:

Bir önceki rotamızla hemen hemen aynı, ancak bu rotada alt koridorumuzu korumaya çalışıyoruz. Bu rotayı tamamladıktan sonra, kurt ve gromp kampını almak tamamen size kalmış eğer takım arkadaşlarınızın erken bir yardıma ihtiyacı varsa bunları 2 kampı kesmek için acele etmeyip, takım arkadaşlarınıza yardım etmek gibi bir çok seçeneğiniz vardır.

Sezon 7’de tavsiye ettiğim ormancı şampiyonları; rengar Rengar, l Lee Sin, elise Elise ve ıvern Ivern’dür. Bu şampiyonların başlıca avantajı orman kamplarını kamplarını temizleme hızlarıdır. Hepsinin Kayacıllar ve Keskingagalar kamplarını temizlemek için iyi bir alan hasarı ve büyük bir baskın potansiyelleri var. Agresif şampiyonlar Sezon 7’de meta şampiyonlarken, ormanı temizlemeye ihtiyaç duyan ve tank şampiyonları tam potansiyellerini gösteremiyor.

Sonuç olarak, ormanda etkili oynamak için zamanınızı çok iyi yönetmeniz, haritada görüş kontrolünün elinizde olması ve baskı kurmanız gerekir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir